Konferencija „Dėmesys smurtui artimoje aplinkoje: Lietuvos ir Norvegijos patirtis“
2021 05 27, 11:50

Gegužės 19 d. įvyko projekto „Teisingumo grandinės darbo kokybės gerinimas ir kompetencijų stiprinimas, siekiant apsaugoti smurto šeimoje ir dėl lyties aukas atidarymo renginys, per kurį Lietuvos ir Novegijos pranešėjai analizavo smurto artimoje aplinkoje aktualijas ir problemas.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė kartu su Nacionalinės teismų administracijos direktore Natalija Kaminskiene ir policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla pradėjo konferenciją, pasveikino daugiau kaip 250 nuotolinės konferencijos dalyvių.

Šis atidarymo renginys yra sudėtinė Norvegijos finansinių mechanizmų finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projekto dalis. Projekto tikslas yra tobulinti smurto artimoje aplinkoje prevencinę politiką teismuose ir teisėsaugos institucijose, stiprinti kompetencijas, tarpinstitucinį ir tarpvalstybinį bendradarbiavimą, siekiant veiksmingo funkcijų pasidalijimo ir užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje.

Per konferenciją Oslo apygardos teismo teisėja Heidi Heggdal ir Oslo apygardos policijos skyriaus vadovė Hanne Finanger pristatė smurto artimoje aplinkoje ir dėl lyties Norvegijoje perspektyvas, išsamiau išdėstė savo darbo modelius, principus, kuriais institucijos vadovaujasi vykdydamos veiklą.

Kauno apylinkės prokuratūros Trečiojo skyriaus vyriausioji prokurorė Reda Berčiūnienė pristatė ikiteisiminius smurtinių nusikaltimų tyrimus ir jų statistiką Kauno apylinkės prokuratūroje, kalbėjo apie laikiną sulaikymą ir kardomąsias priemones.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Viktorija Šelmienė kalbėjo apie tinkamiausios bausmės už smurtą artimoje aplinkoje paieškas, pristatė atliktą tyrimą apie teismo skiriamas bausmes už smurtą artimoje aplinkojeir jo išvadas.

Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis pristatė policijos darbo procesų pasikeitimus 2011 m. priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, identifikavo sritis, kuriose policija gali daryti poveikį, apžvelgė 2020 metų pranešimus apie smurtinius įvykius, jų statistiką ir policijos indėlį, policijos veiksmų gerinimo galimybes.

Per konferenciją buvo pristatyta specializuotų kompleksinės pagalbos centrų Lietuvoje veikla ir teikiamos pagalbos pobūdis, smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų pagalbos mechanizmas. Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos vadovė Jurgita Cinskienė apžvelgė 2020 metų smurto artimoje aplinkoje mastą Lietuvoje ir neigiamą karantino poveikį, išsamiai aptarė dešimt smurto įveikimo žingsnių.

 

Konferenciją užbaigė Lietuvos probacijos tarnybos atstovo Vaido Viršilos pranešimas apie baudžiamojo poveikio priemones, Lietuvos probacijos tarnybos taikomas smurtinį elgesį keičiančias programas ir jų ypatumus, rizikos vertinimo instrumentus ir metodikas.

 

Projektą įgyvendina Policijos departamentas kartu su partnerėmis Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra, Nacionaline teismų administracija ir Oslo policija.

Konferencijos įrašą galite išklausyti paspaudę šią nuorodą.