Įvadas
2022 m. balandžio 26–28 d. Birštone įvyko pirmasis projekto nacionalinių ir tarptautinių partnerių iš Norvegijos susitikimas.
Apie projektą
Siekdama sumažinti smurto šeimoje dėl lyties atvejų skaičių, Lietuva susiduria su daugybe iššūkių. 2020 m. sulaukta daugiau kaip 58 000 skambučių dėl su smurtu susijusių įvykių, o tikrasis skaičius, manoma, yra dar didesnis. Būtina tobulinti darbo metodus, taikomus nagrinėjant šias bylas visose baudžiamosios justicijos grandyse. Kol visos teisėsaugos institucijos nedirbs nuosekliai ir kartu, tol procesas nebus sėkmingas. Tęsdami bendradarbiavimą pirmajame seminare dalyvavo policijos, prokuratūros ir Nacionalinės teismų administracijos atstovai bei praktikuojantys teisėjai iš skirtingų Lietuvos apskričių ir miestų.
Perspektyvos
Į dirbtuves susirinko Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Jungtinės Karalystės atstovai. Jose vyko diskusijos, dalytasi gerąja patirtimi, kaip įvairiose šalyse kovojama prieš smurtą šeimoje ir smurtą dėl lyties, buvo išsakyta daug idėjų, kurias galima įgyvendinti savo šalyje.
Seminaro įžanginėje paskaitoje buvo kalbama apie pokyčius, įvykusius tyrimų srityje, pasidalyta patirtimi, kaip Norvegijoje per paskutiniuosius 10 metų buvo sprendžiami smurto šeimoje atvejai. Požiūris į smurtą šeimoje laikui bėgant kito, sulaukta nemažai kritikos, abejonių, tačiau siekis padėti smurto aukoms neleido nuleisti rankų, o žingsnis po žingsnio ieškoti sprendimų. Svarbiausia nuolat diskutuoti ne tik apie gerus darbus, kuriuos daro kiekvienas šioje srityje dirbantis žmogus, bet ir kelti klausimus dėl mūsų darbo metodų ir galimybės keistis.
Siekiant išsiaiškinti seminaro dalyvių požiūrį į smurto aukas, nusikaltėlius, bylas ir į tai, ką galima padaryti, kad pasikeistume, buvo užduotas klausimas „Ar smurtas šeimoje yra daugiau nei privatus reikalas?“. Vis dar yra žmonių, manančių, kad smurtas šeimoje yra tik su tuo susidūrusio asmens reikalas ir kitiems neverta kištis. Kaip pabrėžė vienas iš Norvegijos smurto ir trauminio streso tyrimų centro pranešėjų, smurto šeimoje ir dėl lyties statistika rodo visai ką kitą. Gana dažnai smurto artimoje aplinkoje aukos dėl smurtautojų sukeltų traumų ar net ligų nebegali dirbti ir gyventi aktyvaus gyvenimo arba joms tiesiog to neleidžia daryti viską kontroliuojantis partneris. Kitas seminaro pranešėjas pristatė tyrimą, įrodantį, kad daugelis smurtaujančių suaugusiųjų dar vaikystėje buvo susidūrę su smurtu ar jį matę.
Nutraukti besitęsiantį smurtą šeimoje yra didžiulis iššūkis. Tai iššūkis aukoms, nusikaltėliams, artimiesiems, kurie tai mato, o taip pat didelis ir svarbus iššūkis praktikuojantiems teisės specialistams, dirbantiems teisėsaugos srityje. Kyla klausimas, kaip susidoroti su šiuo iššūkiu?
Svarbūs klausimai ir atsakymų ieškojimas
Į seminarą susirinkę praktikuojantys gydytojai, pirmosios pagalbos teikėjai, prokurorai ir teisėjai, dirbantys smurto šeimoje ir smurto dėl lyties srityse, ragino į viską pažvelgti iš kitos perspektyvos, paklausti, kodėl viskas taip vyksta ir ar einame teisingu keliu. Kartu ieškojome atsakymų į šiuos klausimus, dalijomės vertingomis įžvalgomis. Seminaro dalyviams buvo priminta, kad tai yra ilgalaikis ir nenutrūkstamas procesas.
Planuojama, kad šis projektas (dirbtuvės yra tik viena iš projekto dalių), tęsis iki 2024 m. Ketinama surengti dar ne vieną renginį ir seminarą. Jei norėtumėte dalyvauti šiame projekte kaip pranešėjas ar tiesiog bendradarbiauti, spustelėkite šią nuorodą Click here to leave your contact details ir parašykite savo kontaktinius duomenis, projekto koordinatorė iš Norvegijos Renate Sætre netrukus su Jumis susisieks.
Daugiau nuotraukų galima rasti čia.